Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi QLED TV ve Quantum Dot Nedir?

Samsung

Yönetici
Yönetici
Web sitesi

QLED TV ve Quantum dot nedir?​

QLED Televizyon, Quantum dot teknolojisiyle tasarlanmış bir TV’dir. QLED TV’yi geleneksel TV setlerinden ayıran, Quantum dot malzemesidir. Bu konumuzda, Quantum dot ile ilgili temel bilgilendirme yapacağız.

Peki Quantum Dot nedir?​

Quantum dot, ultra ince nano ölçekli yarı iletken bir malzemedir. Bu malzeme ile parçacık boyutuna göre farklı ışık renkleri üretir. Ne kadar büyükse renk o kadar kırmızı ve ne kadar küçükse renk o kadar mavi olur. Parçacık boyutları, doğru ve verimli ışık emisyonu sağlayan quantum düzeyinde hızlara ayarlanabilir. Böylece çok hassas renklere sahip bir ışık yayabilir. Bu yüksek verimli parlaklık sayesinde, genel görüntü kalitesinde muhteşem bir değişiklik sağlar.

QLED kısaltmasının başındaki Q harfini temsil eden Quantum Dot aslına bakılırsa fizikteki kuantum ifadesine atıf yapıyor. Fizikte kuantum kabaca, bir fiziksel varlığın etkileşime girebilecek en küçük miktarı anlamına geliyor. QLED TV'lerde kullanılan Quantum Dot yönteminde de inanılmaz derecede küçük boyutlardaki noktalardan faydalanılıyor. 1673792184470.gif